Den Haag

Bethlehemkerk, 'Brood voor de buurt'

Sinds maart 2011 werkt missionair predikant Ad Vastenhoud in de Bethlehemkerk in Den Haag, in het project 'Brood voor de buurt'. Aan het project is twee jaar intensieve voorbereiding voorafgegaan, waarin plannen zijn ontwikkeld om het Evangelie van Jezus Christus met de buurt te delen. De komst van een missionair predikant en ook de ingebruikname van een nabijgelegen wijkgebouw maken deel uit van dit project.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Een van de belangrijke speerpunten in het IZB-project ‘Brood voor de Buurt' is de ontwikkeling van een missionair-diaconaal centrum in de wijk rond de Bethlehemkerk in Den Haag. In de afgelopen jaren zijn er onder leiding van de vorige predikant, ds. Paul Visser, al veel missionaire activiteiten ontwikkeld. Er zijn Alpha- en After-Alpha-cursussen, rond Kerst en Pasen worden speciale diensten belegd. Een ‘granny-project' is opgezet voor bezoekwerk onder eenzame ouderen in de wijk. In de week voorafgaand aan Pasen, dit voorjaar, kwamen 300 schoolkinderen op excursie, voor een rondleiding door het kerkgebouw en een kernachtige uitleg van het Paas-evangelie.
‘Er zijn al veel prachtige initiatieven genomen', zegt Ad. ‘Toch zullen we nog voortdurend de kerk in de buurt meer ‘gezicht' moeten geven. Een huis-aan-huis verspreide kleurenwaaier met het totale aanbod van de wijkgemeente draagt daar aan bij, evenals marktkramen op de braderieën in de buurt.
Er is een begin gemaakt met een buurtonderzoek. Diepte-interviews op adressen, onder alle leeftijdscategorieën. ‘Wat zou de kerk voor u kunnen betekenen?' is één van de vragen. ‘Het zou mooi zijn als daaruit zou blijken dat er behoefte is aan een kinderclub', zegt Ad hoopvol. Maar hij heeft ook andere pijlen op zijn boog. Het wijkgebouw van de kerk, dat in de komende maanden totaal wordt opgeknapt, biedt volop mogelijkheden. ‘De kerk als organisator van debatten over actuele maatschappelijke thema's, zoals je ook ziet bij het Noorderpodium (Amsterdam) of het Jacobidebat (Utrecht). Deze zomer gaat hij in Delft een dag meelopen met het sportieve jongerenevangelisatiewerk van Athletes in Action. Voor de startzondag, na de vakantie, heeft hij zijn plan ook al getrokken: een straatmaaltijd, waar buurtbewoners zo kunnen aanschuiven...

Verborgen
De Bethlehemkerk ligt in een keurige wijk voor de gegoede middenklasse. ‘Achter de mooie façade liggen de problemen hier meer verborgen', zegt Ad in zijn werkkamer. ‘Er is veel eenzaamheid.' Dat merkte hij onder andere doordat hij sinds zijn aantreden, half maart, is begonnen met een spreekuur, wekelijks op dinsdagmiddag. ‘Het is ons verlangen dat wijkbewoners die kampen met eenzaamheid de weg naar de gemeenschap van de kerk zullen vinden.'
Aan deze tafel heeft hij al veel leed voorbij zien trekken. Een vrouw, ooit incestslachtoffer, die tobt met de communicatie in haar huwelijk. Haar zoon lonkt naar de drugs. Een andere vrouw, die twee huwelijken achter de rug heeft, vertelt over de vervloekingen die in het ouderlijk huis over haar zijn uitgesproken. ‘Vrijwel elke zondag zijn er wel ‘zoekers' in de kerk. Een aantal oudgedienden hebben daar een fijne neus voor. Ze maken een praatje bij de koffie en als blijkt dat ze belangstelling hebben, brengen ze hen met mij in contact.'

Waar de protestantse gemeente in de Hofstad elders de broekriem stevig moet aanhalen (de bezuinigingen voorzien in meer dan een halvering van het aantal predikantsplaatsen van 15 naar 8), ontspringt de Bethlehemkerk de dans. In 2011 zijn twee predikanten bevestigd: ds. Laurens Jan Vogelaar als nieuwe gemeentepredikant en Ad, als missionair predikant. Ze werken nauw samen.

Over missionair draagvlak in de gemeente heeft Ad gelukkig niet te klagen. ‘Er is veel bereidheid. Vergis je niet: kerk-zijn in de context van een grote stad vraagt een heldere keuze. De gemeenteleden gáán ervoor. Wel vragen ze toerusting. Kort na mijn aantreden heb ik de aanwezigen tijdens een gemeenteavond gevraagd om eens een ongelovige uit hun omgeving in gedachten te nemen. Wat zou jij kunnen doen om die persoon in aanraking te brengen met het evangelie? En wat moeten we als kerk doen om je daarbij te helpen? Toen bleek dat ze behoefte hadden aan gesprekstraining. We hebben de IZB-cursus ‘Gunnend Geloven' aangeboden. Als er nu eens 10 deelnemers komen, zou dat al mooi zijn, dacht ik. Het werden er 42. Dat ervaar ik als een overvloedige verhoring van mijn gebed. En onmiddellijk denk ik daarbij: Dat gebeurt niet zomaar. God wil deze mensen gebruiken in zijn dienst. Dat geeft mij wel de verantwoordelijkheid te zoeken naar goede wegen om hen in te zetten.'

‘Het werken in Den Haag heeft me een scherper zicht gegeven op wie God is', vertelt Ad. ‘Hij is zoveel breder, zijn liefde gaat zoveel dieper dan ik ooit had gedacht. In deze gemeente ontmoet ik mensen die een ruig verleden hebben, waarin ze veel hebben uitgespookt waar God op z'n zachtst gezegd niet blij van wordt. Nu zijn ze ambtsdrager of op een andere manier zeer betrokken gemeentelid. Door hun getuigenissen ben ik opnieuw diep onder de indruk geraakt van de liefde van God. ‘
Tweede les: ‘Je kunt dit werk niet doen zonder gebed. Zeker, ook voor mijn werk als docent heb ik dagelijks gebeden, maar ik ervaar hier nog meer onze afhankelijkheid. Wonderlijk genoeg bid ik sinds de verhuizing naar Den Haag ook veel meer voor mijn vorige woonplaats, Hardinxveld; voor de predikant, de gemeente. Tijd nemen voor gebed is de basis van alles in de agenda. In een kennismaking met mijn nieuwe collega, de wijkpredikant van de Bethlehemkerk, hebben we dat meteen afgesproken, om geregeld tijd te nemen om voor elkaar, de gemeente en elkaars werk te bidden.'

 

Missionair werker
Ad Vastenhoud heeft een verleden als docent wiskunde; daarvóór werkte hij 7 jaar in het bedrijfsleven als tekenaar-constructeur. Daarnaast was hij altijd actief in kerkenwerk, onder andere als jeugdouderling. Ook was hij gedurende lange tijd betrokken bij het zendingswerk in Antwerpen.
Na zijn opleiding Godsdienst/Pastoraal Werk aan de CHE, studeerde hij in deeltijd theologie, in Kampen en Utrecht. Hij deed ervaring op als vicaris in de gemeente van de Pelgrimvaderskerk in Rotterdam-Delfshaven. Toen hij zich in mei vorig jaar beroepbaar kon stellen, was dat de afronding van 11 jaar studie.
Ad Vastenhoud richt zich vooral op het missionaire werk (70%), maar verricht ook arbeid in de gemeente (30%). De wijkpredikant, ds. Laurens Jan Vogelaar, werkt op zijn beurt 70% van zijn dienstverband in de gemeente en 30% ten behoeve van het missionaire werk (30%). Op die manier kunnen beide predikanten nauw met elkaar optrekken en elkaar aanvullen.
De benoeming van Vastenhoud is mede gefinancierd dankzij bijdragen van fondsen als bijvoorbeeld de Maatschappij voor Welstand en de Vereniging Elim.

 

Projectplan/looptijd project
Project Brood voor de buurt loopt tot 2016

 

 

« terug naar projecten